دیابت بیماری مزمنی است که از قرن ها پیش شناخته شده است. این بیماری اغلب به دلایل مختلفی افراد بزرگسال را گرفتار می کند اما برخی از کودکان حتی از ماه های اول عمر خود به این بیماری مبتلا می شوند.

انواع دیابت

نوعی از دیابت که اغلب کودکان را گرفتار می کند دیابت نوع یک، دیابت جوانان یا دیابت وابسته به انسولین می باشد. تمامی این کودکان برای زنده ماندن و کنترل دیابت باید سبک زندگی خود را تغییر دهند و رفتار خاصی را در پیش گیرند. دیابت نوع دو یا دیابت غیر وابسته به انسولین اغلب بزرگسالان را گرفتار می کند و معمولا با چاقی همراه است. بدن این دسته از افراد انسولین می سازد ولی سلول هایشان نمی توانند از آن استفاده کنند. این شایع ترین نوع دیابت است و 90 درصد بیماران دیابتی به این نوع مبتلا هستند. دیابت نوع یک و دیابت نوع دو هر کدام بیماری هایی جداگانه اند. دیابت نوع دو اغلب به صورت تدریجی و پس از 40 سالگی ایجاد می شود، درحالی که دیابت نوع یک به صورت ناگهانی بروز می کند و بدن به طور کامل از انسولین تهی می شود.

دکتر مهران زمان زاده  متخصص غدد و دیابت است که با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز ، به بررسی بیماری ها می پردازد .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 1- 90 70 74 88 -021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

علل ابتلا به بیماری دیابت

بدن افراد مبتلا به دیابت نمی تواند غذا را به خوبی انرژی تبدیل کند. به طور معمول بدن قندها را به کربوهیدراتی ساده به نام گلوکز تبدیل می کند. گلوکز از طریق خون به سلول ها فرستاده می شود تا به عنوان منبع اصلی انرژی مورد استفاده قرار گیرد. وقتی مقدار گلوکز در خون افزایش می یابد پانکراس که در پشت روده کوچک قرار گرفته هورمونی به نام انسولین درون خون ترشح می کند که سبب می شود گلوکز از دیواره سلول عبور کند و وارد آن شود. اما در دیابتی ها پانکراس انسولین کافی تولید نمی کند یا انسولین آن کارایی لازم را ندارد گلوکزی که نمی تواند وارد سلول شود درون خون انباشته می شود و حالتی به نام هایپوگلیسمی به وجود می آورد. هایپوگلیسمی واژه ای پزشکی است که برای بالا بودن میزان قند خون بکار می رود.

انسولین-یا-دارو

انسولین-یا-دارو

شیوع بیماری دیابت

صد میلیون نفر در جهان به بیماری دیابت مبتلا هستند. از این تعداد تنها 3 تا 6 درصد کودک هستند. تنها 5 یا 10 درصد افراد دیابتی به دیابت نوع یک مبتلا هستند اما 90 درصد آنان را کودکان تشکیل می دهند.

درمان بیماری دیابت

اگرچه دیابت درمان قطعی ندارد اما کنترل آن به خوبی امکان پذیر است. دیابتی ها می توانند به خوبی و با استفاده از روش های تزریقی و ابزارهای مختلف اندازه گیری قند خون بیماری خود را کنترل کنند. کنترل موثر دیابت بر سلامت انسان در کوتاه مدت و دراز مدت بسیار مهم می باشد، اگر این بیماری به خوبی کنترل شود احتمال بروز پیامدهای دراز مدت آن مانند سکته قلبی و مغزی نارسایی کلیه و نابینایی به طور چشم گیری کاهش می یابد.